Jedno zdziwienie dziennie - ...
.


 
Imbir a sztormy morskie.

Aby oddalić sztorm od statku, należy żuć kłącza imbiru i przeżutą masą pluć w kierunku nadchodzącej burzy. Rzekomo pomagało to bardzo, tak przynajmniej twierdzili żeglarze mórz Pacyfiku. Imbir (Zingiber officinale z rodziny imbirowatych), cenna roślina lecznicza, pochodzi prawdopodobnie z rejonu Indii i Pacyfiku, a wyspiarze wiedzieli, co robić w opresjach morskich. 
Zupełnie inne zastosowanie dla imbiru znaleźli Chińczycy. Umieszczali imbir w grobach, jako pokarm dla zmarłych. Brak danych co do faktycznej konsumpcji.
Dziś kłącza imbiru używane są powszechnie do produkcji bardzo popularnego piwa bezalkoholowego ('ginger beer', 'ginger ale') a także szeroko stosuje się go do produkcji cukierków i wyrobów piekarniczych.
Do Europy przywędrował jeszcze w czasach przedhistorycznych i był jednym z pierwszych t.zw. 'korzeni wschodnich'. Płacono zań bardzo wysokie ceny. Cesarze rzymscy znani z niezwykle wybrednego podniebienia kazali sobie podawać na stół imbir 'na żywo' - w tym celu przywożono z odległych kra`jow całe rośliny w doniczkach glinianych. Był to sposób bardzo kosztowny i zawodny, biorąc pod uwagę odległości i konieczność podróżowania poprzez tereny pustynne, w czasie których większość roślin ginęła. Trzeba było czekać 2000 lat na opracowanie niezwodnych sposobów transportu żywych roślin - aż do wynalezienia tzw. skrzynek Warda w połowie ubiegłego wieku (o czym osobno).

PCN20-047

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

styczeń 2002
v.1

Site Meter