Jedno zdziwienie dziennie - ...
.

 

Najdroższy gatunek kawy.

Kawa, zarówno ziarnista jak i wszelkiego rodzaju kawy rozpuszczalne i przetwory kawowe, to odpowiednio przetworzone pestki rośliny drzewiastej zwanej kawą arabską (Coffea arabica). Prawie wszystka kawa i jej przetwory znajdujące się na rynku, bo aż 90%, to odpowiednio przetworzone nasiona kawy arabskiej uprawianej w różnych tropikalnych krajach świata (głównie w Brazylii, Kolumbii i Ugandzie). Istnieje jednak wiele dzikich gatunków kawy rosnących w niedostępnych dżunglach tropikalnych, a odznaczających się niezwykłym smakiem mającym nieodparty urok dla smakoszy i snobów.

Jedną z najdziwniejszych, najsmakowitszych i najdroższych jest dzika kawa pochodząca z dżungli na Sumatrze (Indonezja). Kawa ta, oprócz ceny, odznacza się niezwykle atrakcyjnym smakiem, trudnym do opisania. A jej smak jak i cena wynikają z jej pochodzenia. Poszczególne ziarenka tej kawy wydłubywanie są przez ludność miejscową z odchodów pewnych zwierzat tam żyjących
(Paradoxurus hermafroditus - cyweta palmowa z rodziny łaszowatych), które starannie wybierają z krzewu kawowego wyłącznie najsmakowitsze owoce, te dojrzałe w najwłaściwszy sposób, trawią je, a niestrawione pestki wydalają w sposób naturalny. Mieszkańcy sumatrzańskich dżungli zbierają torbaczowe łajno, przemywają i dostarczają na rynek jako 'Kopi Luwak'. Resztę robią Kalifornijczycy.

Parę lat temu kalifornijska śmietanka towarzysko-finansowa snobowała się piciem tego najdroższego gatunku kawy. Kilogram ziaren 'Kopi Luwak' kosztował 260 US$ (1993) a napojem można było się uraczyć w kawiarni 'Novel Cafe' w Santa Monica.

Niezbyt naukowo, acz merytorycznie poprawnie przedstawia sprawę poniższa ilustracja (wzięta ze strony amatorów dobrej kawy). A tu znaleźć można bieżące informacje dla smakoszów kawy.

PCN20-002


witrynę prowadzi
R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

listopad 2001
v.1

Site Meter