Jedno zdziwienie dziennie - ...
.

 

Rzepikowa herbata.

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria L.) to dosyć często spotykana roślina przydrożna i przyzagrodowa, występuje też w zaroślach i jasnych lasach. Od wieków stosowana była w lecznictwie ludowym a nawet nazwa jej pochodzi od greckiego słowa 'argemone' oznaczającego zioła stosowane do leczenia oczu. A drugi człon nazwy 'eupatoria' upamiętnia króla pontyjskiego Mytridatesa Eupatora, który wpadł na pomysł tego leczniczego zastosowania.

W naszych czasach, kiedy leczenie schorzeń ocznych przejęły bardziej profesjonalne instytucje, rzepik z powodzeniem stosować można dla urozmaicenia naszej kuchni. A oto receptura na wspaniała, leczniczą na dodatek herbatę rzepikową. Trzeba wziąć ziele rzepiku i równą ilość ziela bluszczu (
Hedera helix, uwaga - w Polsce roślina chroniona), dodać do tego połowę tej ilości majeranku, mięty polnej, lawendy, dzikiej róży i liści pierwiosnka, pociąć na drobne kawałki i parzyć jak herbatę. Herbata, oprócz urozmaicenia napitku, działa regulująco na wątrobę, woreczek żółciowy i trawienie w ogólności.

PCN21-089


witrynę prowadzi
R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

listopad 2001
v.1

Site Meter