Jedno zdziwienie dziennie - ...
.

 

Obrączki ślubne państwa Hitler.

Jak wiadomo Adolf Hitler zawarł ślub z Ewą Braun 29.4.1945 między godziną pierwszą a trzecią w przedśmiertną noc małżonków. Rzecz miała miejsce w bunkrze w czasie, kiedy Rosjanie byli pod progiem.

Dla dokonania formalności sprowadzono do bunkra niejakiego Waltera Wagnera, urzędnika zarządu miejskiego Berlina. Wagner ubrany był w mundur partyjny z opaską Volkssturmu na ramieniu.

Do ślubu potrzebne były jednak także ślubne obrączki. Ostatecznie pewne tradycje muszą być zachowane, 'Ordnung muss sein!' chciałoby się powiedzieć. Naturalnie jubilerzy berlińscy od dawna siedzieli w bezpiecznych miejscach. Znaleziono jednak wyjście z sytuacji. Bez trudu znaleziono z magazynach Gestapo złote pierścionki zdjęte z rąk Żydów i Żydówek wysyłanych do komór gazowych.

I tak Wagner, przy świadkach w osobie Goebbelsa i Bormanna udzielił ślubu wedle skróconego rytuału wojennego polegającego na zwykłej wymianie zgody. Podczas uroczystości ślubnej urzędnik, zgodnie z tradycją, założył dwie żydowskie obrączki na palce młodożeńców. Obrączka wyszukana dla Adolfa pasowała jak ulał, dla Ewy była za duża i zsuwała się z palca. Adolf więc nosił obrączkę kilkanaście godzin przed samobójstwem, Ewa natomiast oddała ją służącej z poleceniem, by przekazała rodzinie.

Brak na zachowanym dokumencie sakramentalnego "Heil Hitler!", choć wtedy było mu najbardziej potrzebne...

PCN21-030/QIL21-010\088


 

witrynę prowadzi
R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

listopad 2001
v.1

Site Meter